Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış cephe kaplama işleri bir çeşit dekor olarak görülse de aslında daha çok ısı amaçlı yapılan bir işlemdir. Aslında bir çeşit dış yapı giydirilmesi olarak da telaffuz edilebilir. Çeşitli inşaat malzemeleri kullanımı ile ısı yalıtım malzemesi kullanılarak dış cephe kaplama işlemleri yapılır. Çok katlı binalarda özellik ile soğuk bölgelerde yaşayan insanlar için yakıttan tasarruf ve konforlu bir yaşam amaçlı yapılmaktadır. Tasarruf amacı dışında da görsel olarak gözümüze hitap eden tasarımlar da içerir. Bu ısı yalıtımları uygulamanın amacı aslında içerde ki ve dışarda ki ısı ve soğuk arasında ki dengeyi kurmayı sağlar. Bu ısı transferi sayesinde ısı dengeye ulaşır ve ferah bir ortam oluşur.

Dış cephe uygulamaları uzmanlık gerektiren çalışma gerektirir. Gelişen teknoloji ile birlikte çeşitli seçenek ve tasarımlar sayesinde istenen her türlü dış yapı giydirme işlemleri yapmak artık oldukça kolay. Eskiyen yapılar (köprüler, binalar) zamanla zayıflar ve hem görünüş olarak hem de ısı geçirgenliği azalan bu yapılar dış cephe kaplamaları ile telafi edilir ve görüntü düzeltilir.

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Bina yapılarına ve tasarım istekleri üzerine dış cephe kaplama çeşitleri bulunmaktadır. Bunu yanı sıra kullanılan malzemeye göre de değişiklik gösteren yapılar mevcuttur. Genellikle sağlam ve her binaya her yapıya uygun olarak kullanılabilen çimento ve silis kumu ile elde edilen yalıtım sistemi kullanılmaktadır.

Aliminyum Dış Cephe Kaplama: Hafif bir yapısı ile tercih edilen sağlam ve uzun ömürlü olması ile de tercih edilen bir dış cephe kaplama çeşididir. Hem ısıya hem suya karşı dayanıklılık sağlar. Ayrıca üzerine istenilen renkte boya da uygulanabilir.

Ahşap Dış Cephe Kaplama: Daha çok estetik görünüşü ile ön plana çıkan ahşap dış cephe kaplaması havalı ve hafif bir seçenek sunar. Dış etkiler nedeni ile oluşan deformeleri engelleyerek dekoratif bir şölen sunabilir.

Siding Dış Cephe Kaplama: Hem mantolama tekniği hem de su yalıtım tekniği ile gerçekleştirilen bir kaplama çeşidi içerir. Değişim isteyenler ve farklı bir görünüm sunarak farklı yapılarda tercih edilir. Hem dekor olarak hem sağlam hem de uzun süre dayanıklılık sağlayarak kullanım alanlarında ön plana çıkmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Iqos 3 Duo Elektronik Sigara

Iqos 3 Duo Elektronik Sigara

Özel Tasarım Dış Cephe Modelleri

Özel Tasarım Dış Cephe Modelleri

Paslanmaz Mutfak Ekipmanları

Paslanmaz Mutfak Ekipmanları

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir