Sıcaklık Koronavirüsü Öldürebilir mi?

Sıcaklık Koronavirüsü Öldürebilir mi?

Koronavirüs, COVID-19 toplumun çoğunda genellikle hafif belirtiler ile atlatılıyor olsa da bazen ciddi semptomlara ve ölüme neden olabiliyor. Bu nedenle, koronavirüsü etkili bir şekilde öldürmenin yollarına yönelik araştırmalar devam ediyor. Tartışılan konulardan biri yüksek sıcaklık.

COVID-19’u kaç derecelik sıcaklığın öldürdüğüne ve evlerimizde koronavirüsü öldürmek için atabileceğiniz adımlara ve virüsü yüksek sıcaklıkta öldürmenin yolları hakkındaki efsanelere daha yakından bakalım.

Koronavirüs Kaç Derece Sıcaklıkta Ölebilir?

Yüksek sıcaklıklara maruz kalmanın koronavirüsleri öldürebileceği biliniyor. Aslında COVID-19’un yüzeylerdeki aktivitesi, sıcaklık ve nem arttıkça hızlanmaktadır.

Bununla birlikte, virüsü öldürmek için gereken sıcaklık ve süre, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bunlar, yüzey türünün yanı sıra mevcut virüs miktarı gibi detayları da içerebilir. Konuyla ilgili bazı araştırmaları gözden geçirirken bu noktayı akılda tutmak önemlidir.

COVID-19’u öldürebilecek sıcaklığın kaç derece olduğunu anlamak isteyen bir grup araştırmacı, sıcaklığın diğer koronavirüsler üzerindeki etkisine baktı. Bu virüslerden biri SARS’a neden olan ve SARS-CoV-2 ile yakından ilgili olan SARS-CoV idi.

Araştırmacılar, verilere dayanarak, çoğu koronavirüsün 65°C veya daha yüksek sıcaklıklara 3 dakikadan daha uzun süre maruz kaldıktan sonra neredeyse tamamen öldüğünü belirledi.

65°C’den daha düşük sıcaklıklar için ise sürenin uzun tutulması gerekti. Örneğin, koronavirüsün öldürülmesi için 20 dakika boyunca 50 ila 55°C arasındaki sıcaklıkta kalmaları gerekiyordu.

Tüm koronavirüs partiküllerinin öldürülmesini sağlamak için sıcaklığı sadece 10°C artırmak faydalı olabilir. Bu, virüsün en az 3 dakika 75°C’ye ısıtılması anlamına gelir.

Güvenilir farklı bir araştırmanın sonuçlarına göreyse; sıcaklığın laboratuvar ortamında yüksek miktarda SARS-CoV-2’yi nasıl etkilediğini inceledi. Araştırmacılar, virüsün 70°C’de 5 dakika sonra öldürüldüğünü buldular.

Diğer bir çalışmada, farklı sıcaklıkların SARS-CoV-2 üzerindeki etkisini tahmin etmek için matematiksel modelleme kullanıldı. Model, virüsün 70°C’de ortalama 2,5 dakika sonra öldüğü gözlendi.

N95 Üzerindeki Koronavirüs Kaç Derecede Öldü?

Covid-19 medikal ürünlerden N95 üzerinde bulunan koronavirüse karşı yapılan bir araştırmada, 70°C’lik sıcaklık uygulanan N95 maskesindeki virüsleri, yaklaşık 1 saat sonra öldüğü tespit edildi.

Sonuçlara bakılırsa, yaklaşık 70°C sıcaklığın yeni koronavirüsü hızla öldürmede etkili olduğu görülüyor.

Bununla birlikte, virüsü tamamen öldürmek için gereken süre, mevcut virüs miktarına ve üzerinde bulunduğu yüzeyin türüne göre değişiklik gösterebiliyor.

Gıda kaynaklı hastalığa neden olan bakteriler, pişirme işlemi sırasında yüksek sıcaklıklara maruz bırakılarak yok edilebilir. Aynı şey diğer bazı mikroorganizmalar için de söylenebilir. Ancak duymuş olabileceğinizin aksine, sıcak bir banyo yapmak ya da ellerinizi yüksek ısıya ayarlanmış bir saç kurutma makinesiyle kurutmak, vücudunuzun içinde veya dışında koronavirüsü öldüremez.

Çevrenizdeki yüzeyleri temiz tutmanın en iyi yolu, onları mikrop öldürücü aerosol spreyler ve antiseptik mendillerle sık sık silmek ve CE sertifikalı N95 maske, ISO 13485 işaretli siperlik (bakınız: Adlbelge) ve benzeri güvenilir ürünleri tercih edilmelidir. Ellerinizi sabun ve suyla doğru ve sık sık yıkamak hem koronavirüslerin hem de diğer bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için hala yapabileceğiniz en önemli şeydir.

Aslında enfekte olduysanız, yapabileceğiniz en iyi şey evde kalmaktır. Hastalık seyrini tamamlayana kadar veya semptomlarınız tıbbi yardım almanızı gerektirecek kadar şiddetli hale gelmediği sürece evinizde dinlenmek ve kendinize iyi bakmanız yeterlidir.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre COVID-19, 4°C de stabil kalır ve sıfırın altında 60°C sıcaklıkta birkaç yıl hayatta kalabilir. Daha yüksek sıcaklıklarda ise virüsün direncinin azaldığını, ancak sıcaklığın virüsün bulaşma kabiliyetini değil, sadece virüsün hayatta kalma süresini etkilediği belirtiliyor.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Kaş Kaldırma Operasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaş Kaldırma Operasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bursa Termal Spa Rezervasyon

Bursa Termal Spa Rezervasyon

Lazer Tedavisi İle Lekelere Son

Lazer Tedavisi İle Lekelere Son

Şişli’de Protez Saç Alanında Dünya Markası: Oscar Hair Protez Saç Merkezi

Şişli’de Protez Saç Alanında Dünya Markası: Oscar Hair Protez Saç Merkezi

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir