İş Güvenliğinin Önemi ve Amacı

İş Güvenliğinin Önemi ve Amacı

Son dönemde haberlerde sıkça işçi yaralanmalarına rastlıyoruz. Bu yaralanmalar genellikle şantiye ortamında kontrolsüz çalışan işçilerin başına geliyor. Oldukça yüksek katlarda kemersiz çalışan işçiler bir saniyelik dalgınlık ile aşağıya düşebiliyorlar. Bu sebeple şantiye alanında tüm güvenlik unsurlarının kontrol edilmesi gerekir. Son dönemde yürürlüğe giren yasa ile her firma bünyesinde bir iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda.

Bu da hükümetin işçi yaralanmalarını azaltmak için aldığı bir önlem. Son zamanlar da bu alandaki olayların artması sebebi ile firmalar bu konuya oldukça dikkat etmeye başladılar. Özellikle izmir osgb firmaları ve aydın osgb firmaları oldukça yoğun talepler aldıklarını ve yetişemediklerini belirtiyorlar. Bu da insanların iş güvenliği konusunda bilinçlenmeye başladığının bir kanıtı niteliğinde. Umarız zaman ilerdikçe iş verenler işçilerinin güvenliği konusunda daha hassas bir hale gelirler. İnsan hayatı her zaman paradan önce gelmelidir. Bazı iş verenler bu etik kuralı karıştırabilmekte ve hırslarının arkasında kalmaktadır. Para kazanma hırsı kimi zaman insanları kör edebilir.

Fakat insan hayatının önemli olduğu her zaman hatırlanmalıdır. Özellikle Soma’da yaşadığımız büyük facia bunu bize tekrar hatırlattı. Bu facia ardından yüzlerce kadın kocasını, yüzlerce çocuk babasını, yüzlerce anne evladını kaybetti. Bu acı Türk halkının iş güvenliği konusunda bilinçlenmesine kötü bir yolla yardımcı oldu. Umuyoruz ki bir daha bu denli bir facia yaşanmaz ve Türk halkı böyle bir yas içine düşmez.

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir