Borsa Ne Demektir? Ne Değildir?

Borsa Ne Demektir? Ne Değildir?

Borsa piyasası hakkında birçok söylenti duymuş olabilirsiniz. Bu söylentilerin birçoğu asılsızdır. Özellikle borsa bilgisi olmamasına rağmen yüksek kazanç elde edeceğim düşüncesiyle giriş yapıp, parasını kaybeden kişiler, dışarıya karşı borsayı oldukça yanlış tanıtmaktadır. Kesinlikle uzak durmanız gereken, dolandırıldıkları, para kazanmanın mümkün olmadığı, kumar olduğu gibi birçok söylentiye kulak misafiri olabilirsiniz. Peki, bu söylentilerin gerçeklik payı hiç yok mu?

Tamamen söylentiden oluşan bu ithamlar, borsayı tanımayan kişiler tarafından ortaya atılır. Zaten borsayı tanımış ve işlemlerin mantığını kavramış olsalardı, yaşadıkları sorunları olmayacak ve para kaybetmeyeceklerdir. Yapılan bir araştırmaya göre borsada kaybeden kişilerin büyük bir çoğunluğu borsayı tanımadıkları, aşırı getiri hırsına kapıldıkları ve asılsız tüyolara inandıkları için kaybetmiştir. Yani borsa bilginiz olur, hedefleriniz doğrultusunda istikrarlı ilerler ve kendi stratejilerinizle işlemlerinizi gerçekleştirirseniz; aslında paranızı kolayca kaybetmiş olmazsınız.

Borsadan belli bir gelir elde etmek istiyorsanız, öncelikle bilginiz ve deneyiminiz olmalıdır. Yani borsa nedir öğrenmeli ve bilinçli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Kendinize hedefler belirlemeli ve bu hedefler doğrultusunda kendi stratejileriniz ile işlem yapmalısınız. Size tüyo veren kişilere aldırış etmemelisiniz. Aynı zamanda borsanın bir kumarhane olduğu düşüncesinden de kurtulmalısınız. Çünkü borsanın, kumardan oldukça büyük farkları vardır. Her şeyden önce attığınızda ne geleceği belli olmayan bir zar yoktur. Çünkü attığınız her adımı önceden tahmin ederek ve sağlam temellere dayanarak atarsınız. Borsa nedir konusunda yazılmış detaylı bir yazı:

Birikimlerinizi borsada kazançlı bir şekilde değerlendirip para kazanmak için yatırım yapıyorsanız, işe piyasa hakkında bilgiler edinerek başlamalısınız. Alıp sattığınız yatırım araçlarını tanımalı, alım – satım işlemlerinin mantığını kavramalı, riskleri bilmeli, kendi stratejilerinizi geliştirmelisiniz. Borsada kendi stratejilerinizi geliştirmek için belli bir deneyime sahip olmalısınız. Günümüzde demo hesaplarla bu deneyimi risk almadan geliştirmeniz mümkündür. Edindiğiniz bilgileri sanal para ile test etme imkanınız vardır. Bu sayede de deneyim kazanana kadar paranızın büyük bir çoğunluğunu kaybetmemiş olursunuz.

Borsa, ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alınıp satıldığı kurumsal piyasadır. Kendine özgü kuralları bulunur ve bir borsacı olabilmek için bazı yeteneklere sahip olmalısınız. Emtialar, hisse senetleri, tahviller, bonolar ve türev araçlarla borsada yatırım yaparsınız. Bu yatırım araçlarından oluşan bir portföye paranızı yatırır ve vade günü gelene kadar piyasaları izleyerek portföyünüze yön verirsiniz. Düşük fiyattan satın alıp fiyatlar yükseldiğinde satış yaparak kar edersiniz. Borsa bunlardan ibarettir ve çıkan söylentilerle ilgisi yoktur.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Evden Eve Nakliye Siteleri

Evden Eve Nakliye Siteleri

İnternetten Çiçek Siparişi Nasıl Verilir?

İnternetten Çiçek Siparişi Nasıl Verilir?

Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir?

Müşteri Kitlenizi Genişletmek İçin Doğru Verilere Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Müşteri Kitlenizi Genişletmek İçin Doğru Verilere Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir